Wien-Erster Tag

2019.07.15

Az első nap 8-ra kellett érkeznünk. Egy nagyon kedves hölgy fogadott minket, aki elmondta a legfontosabb adminisztrációs feladatokat és két csoportra osztott minket. Az én csoportomban rajtam kívül még egy magyar kolléga van, többiek között vannak olaszok, csehek, lengyelek, svédek. Kellemes és olykor jó értelemben hangos társaság voltunk az első napon. Már az első napon sok ötlet hangzott el. 

"Grenzenlos"

Der Weg nach Europa" im Wiener Westbahnhof, von Walter Dewitz und 78 Schülern der Berufsschule für Maschinenschlosser in Wien, 2004 

Az első kultúrprogram

Wien-Führung

Az állomásokat a következő képek szemléltetik. A vezetést egy szuper kedves idegenvezetőnek köszönhetjük. A Stephansdom-ot nehéz egy képbe belevarázsolni. Én ezzel nem ispróbálkoztam. :) A harang hangja eltér sok templométól, ezért érdemes meghallgatni. Legközelebb október 26-án szól újra Ausztira nemzeti ünnepnapján, ugyanis 1955. október 26-án hirdette ki a bécsi parlament az Ausztria örökös semlegességéről szóló nyilatkozatot, amivel az osztrák állam az utolsó szovjet kritériumot is teljesítette ahhoz, hogy visszanyerhesse teljes szuverenitását.

Az osztrák pénzintézet épületén érdemes a felső motivumot megfigyelni, amely üzenetet hordoz. A Hofburgnál érdemes körültekintően sétálni, mert könnyen ott teremhet egy fiáker.

 A belterjes, rokoni házasságok végigkísérik az uralkodói dinasztiák történetét már egészen a kezdetektől fogva. Európában legextrémebb szintre ezt a gyakorlatot a Habsburgok spanyol ága "fejlesztette", ahol a vérfertőzés végül a dinasztia bukásához is vezetett, és a spanyol Habsburgok férfiágon 1700-ban kihaltak.

Sacher-Meine Lieblingstorte

Lentebb a sztori. Még nem sikerült egyik helyen sem kipróbálnom, de ami késik nem múlik, de azért az egyik képen keresd a hibát. :) 

"Kevés édességnek van oly regényes története, mint a bécsi Sacher tortának. Eredetileg Franz Sacher egy fiatal cukrász alkotta meg Metternich kancellár egyik lánya születésnapjára, és nagy sikert aratott vele. Bár Sacher ekkor mindössze 16 éves volt, a torta azóta is az egyik legkedveltebb bécsi tortaspecialitásnak számít. A receptet fia Eduard Sacher fejlesztette tovább, amikor Demel udvari szakácsnál volt tanonc, majd maga is vállalkozásba fogott és nemsokára saját cukrászdát nyitott. Özvegye továbbvitte az üzletet - ügyes, szigorú asszony volt, és híresen nagy káromkodó, akitől mindenki félt és a legenda szerint állandóan szivarozott -, de a fiába már kevesebb tehetség szorult, gyakran került pénzügyi zűrbe, és a torta receptjét eladta a konkurenciának, a Demel vendéglőnek. Ezután egy ideig mindkét helyen készítették a süteményt, majd amikor új tulajdonosok vették meg a Sacher cukrászdát, azok pereskedni kezdtek. A per vége az lett, hogy a Demel vendéglő nem használhatta tovább az "eredeti Sacher torta" elnevezést, valamint a receptet is meg kellett változtatniuk. A második világháború után egy újabb perre is sor került, akkor a Demel vádolta meg a Sachert, hogy nem a kiharcolt eredeti recept szerint járnak el, hanem immár őket utánozzák: a baracklekvárt ahelyett, hogy a torta közepébe kennék, a tetejére, a csokimáz alá teszik. Végül mindenki jól járt, mert a bölcs ítélet szerint mindkét cég süthet Sacher tortát úgy, ahogy akar, csak a feliratnak kell eltérőnek lennie. Azóta az eredeti, a csokoládépecséttel ellátott fadobozos torta, amelyet a Hotel Sacher-ben készítenek viseli az "Original Sacher-Torte" nevet és a Demel Kávéház is készíti "Demel's Sachertorte" néven. A Sacher torta napja: december 5." 

Forrás: https://flochcukraszat.hu/hirek/15/A-Sacher-torta-erdekes-tortenete.html 

© 2019 Kozma Júlia
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el